Języki programowania

PHP 5 (6/6)

Przygodę w tym bardzo popularnym wśród webdeveloperów języku programowania rozpocząłem w 2003 r. w okresie studiów. Pierwszymi krokami były proste skrypty oparte głównie na funkcjach.
Z roku na rok wiedza i zastosowanie uległy zmianom, już w 2003 roku przygotowałem stronę, którą częściowo wykorzystała PHP w wersji 4 do prostej obsługi bazy danych.
W 2004 r roku zatrudniając się w agencji interaktywnej unaoczniłem szerego możliwości PHP, które parę lat później zaowocowały pracą już w wersji 5.

JavaScript (4/6)

Skryptowy język programowania już od początku styczności z HTML-em intrygował mnie i chętnie wykorzystywałem go w celach polepszania komunikacji między użytkownikiem a stroną www.
Obecnie stosuje go głównie jako baza biblioteki jQuery w celach ułatwienia korzystania z serwisów www, komunikacji w tle poprzez AJAX.

Bazy danych

MySQL (6/6)

Pierwszy kontakt z bazą danych był na zasadzie przykładowego zapisu i odczytu "aby działało" co w dalszej perspektywie prędzej czy później spotka się z dużym buntem aplikacji.
Obecnie bazę danych traktuję jako czuły organizm, który nie lubi opóźnień, ani niepotrzebnych przeciążeń. Począwszy od samego projektowania na białej kartce szukam najlepszych rozwiązań, aby szybkość działania była priorytetem.
Jestem nauczony aby EXPLAIN używać niemal w każdym zapytaniu, a INDEX-y traktować jako nierozłączna para każdego członu bazy danych.

Kontrola wersji

SVN (4/6)

Od 2006 r. stosuję system kontroli wersji SVN, który jak się często okazuje bywa ostatnią deską ratunku gdy chcemy przywrócić naszą wcześniejszą pracę i jest niezbędny gdy pracujemy razem nad większym projektem.

Pozostałe technologie

jQuery (5/6)

W 2009 r. od kiedy po raz pierwszy zobaczyłem w działaniu tą bibliotekę, od razu przypadła mi do gustu. Porzuciłem wcześniejsze Prototype oraz minimalistyczne advAjax na rzecz funkcjonalnej i wszechstronnej jQuery.
Teraz gdy otwieram znacznik <script> zawse umieszczam tam domyślnie $(document).ready(); Uwielbiam stosować jQuery gdyż ma silne wsparcie różnorodnych pluginów.

(x)HTML 4 (6/6)

Kilkanaście lat temu używając edytora WYSIWYG np.Pajączek każdy mógł powiedzieć, że robi strony w HTML-u. Również ja zaliczałem się do tej grupy.
Zawodowo przygotowanie znaczników HTML kompatybilnych dla wszystkich popularnych przeglądarek, przechodzących walidację W3C oraz wspierających SEO bywa czasem niemały wyzwaniem. W mojej wieloletnim doświadczeniu jak dotąd nie zdażyło mi się, abym nie dał rady sprostać zadaniu.

CSS 2/3 (5/6)

Przygotowanie kaskadowego arkusza styli to wyzwanie dla architekta. Trzeba wypracować sobie taktykę, swój bazowy szkielet, potem już tylko systematycznie sprawdzać aby każdy browser przyjął Twój skrzętnie napisany kod.
Co do CSS 3.0 na razie zakres niewielki w postaci gradientów i cieni, skoro "natura" nie pozwala, a przeciętny internauta nie nadąża ze standardami to poczekajmy na pełne przyzwolenie.

AJAX (4/6)

Asynchroniczna wymiana danych była dla mnie odkryciem w 2005 r. Wcześniej aby wymieniać dane bez przeładowania strony pisałem aplikacj w ActionScript, potem przyszła kolej na pierwszą moją biblotekę advAJAX. Finalnie wspomagam się AJAX-em przez jQuery i ta współpraca przebiega bez najmniejszych oporów.

SMARTY (5/6)

Bibliotekę szablonów zacząłem stosować po przejściu na model MVC, gdzie oddzielenie logiki prezentacyjnej ułatwiło rozdzielenie prac między webmasterem a programistą. To standard, czasem wzbogacam bibliotekę o własne wtyczki, które dość łatwo można przygotować.
Podczas pracy zawodowej zetknąłem się również z autorskimi projektami wzorującymi się na SMARTY, które są wydajniejsze.

ActionScript (3/6)

W czasie studiów to był mój ulubiony język programowania wspierający niechcianego już Flasha. Udało mi się przygotować cały serwis oraz napisać komputerowe szachy.
Na chwilę obecną język wymiera, a pamięć o nim powoli zanika.

Obsługa programów

PHP Eclipse (4/6)

Dobre środowisko programistyczne to podstawa. Od kilku lat korzystam z Eclipsa wersji Helios.

Notepad++ (5/6)

Często praktykowany edytor jako idealna alternatywa do PHP Eclipsa gdzie kilka pluginów daje nam możliwość w miarę wygodnej pracy nad projektem.

Języki obce

Język angielski (3/6)

Rozumiem dokumentacje, często zaglądam do manuala PHP.net. Jeśli chodzi o język mówiony, to jakoś się dogadam. Uczyłem się 4 lata w liceum ogólnokształcącym.
Uzyskany certyfikat: telc A1